صفحه اصلی > خانه 
تقویم

سالنامه آماری تبلیغ و تهذیب
به زودی سالنامه آماری تبلیغ و تهذیب حوزه های علمیه توسط واحد آمار منتشر خواهد شد.
 ١١:٢٦ - پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه سالنامه آماری پژوهش سال 1397
سالنامه آماری پژوهش در فصل تابستان 98 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی تدوین و منتشر گردید.
 ١٣:٤٦ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه سالنامه آماری آموزش سال تحصیلی 97-96
سالنامه آماری آموزش سال تحصیلی 97-96 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی در تابستان 98 تدوین و منتشر گردید.
 ١٢:٤٤ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه گزارش آماری مبلغین مستفر و هجرت روستاهای بالای 200 خانوار
گزارش آماری مبلغین مستقر و هجرت روستاهای بالای 200 خانوار در فصل بهار 98 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی تدوین و منتشر گردید.
 ١١:٤٢ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه گزارش آماری تکمیلی از آمار سرشماری سال 95
گزارش آماری تکمیلی از آمار سرشماری سال 95 در فصل بهار 98 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی تهیه و منتشر گردید.
 ١١:٢٤ - پنج شنبه ٦ تير ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
اخبار > نشست " نقش آمار در مدیریت حوزه های علمیه " در مشهد مقدس برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

نشست " نقش آمار در مدیریت حوزه های علمیه " در مشهد مقدس برگزار شد

نقش آمار در مدیریت حوزه های علمیه

این گزارش می افزاید: رییس مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه در نشست با مدیران و کارشناسان مرکز مدیریت خراسان طی سخنانی با اشاره به فعالیت های این مجموعه و ساختار تشکیلاتی آن اظهارداشت: شورای آمار که در آینده نزدیک متشكل از مدیران ارشد مراکز حوزوی مصوب خواهد شد وظيفه حمایت و پشتیبانی فکری و مشورتی در سطح كلان براي مرکز آمار و اطلاعات حوزه‌هاي علميه را  خواهد داشت.

حجت‌الاسلام خوانساری با اشاره به فعالیت های معاونت اجرایی یادآور شد: " اداره جمع آوری اطلاعات"، "اداره پردازش و تحلیل اطلاعات" و "اداره اطلاع‌رسانی" از جمله بخشهای این معاونت می‌باشند.در واقع به طور کلی انجام امور اجرایی و عملیاتی مرکز آمار و اطلاعات حوزه‌های علمیه بر عهده این معاونت است.

رئیس مرکز آمارو اطلاعات حوزه های علمیه با اشاره به دو مقوله مهم آمار یعنی فرابخشی بودن و ذی نفع نبودن متولی آمار در هر نهاد و ارگانی تاکید کرد: استقلال مراکز آماری یکی از نکته های مهم برای رسیدن به آمار دقیق جهت برنامه ریزی می باشد و تنها را برون رفت از آمار های غیر رسمی و آمارسازی های غیر واقعی است.

در ادامه این نشست معاون اجرایی مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه در سخنانی به  تببین و تشریح انواع روش های آماری، نمونه گیری های آماری و جایگاه استانداردسازی تعاریف و مفاهیم آماری پرداخت و گفت: آمار یک علم است و برخورد با آن باید علمی باشد و قبول و رد ، بدون بررسی مبانی گزارشات صحیح نمی باشد.

وی بیان داشت: روش های مختلفی در نمونه گیری وجود دارد و درصد تطابق آن با واقعیت بسیار بالاست و از نظر علمی قابلیت دفاع دارد و نمی توان به سادگی از نتایج حاصله از نمونه گیری های آمار گذشت .

وی، در مورد آمارهای ثبتی و جایگاه آن در رسیدن به اطلاعات دقیق ، به روز و کامل توضیحاتی ارائه نمودند.

معاون اجرایی مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه با اشاره به گزارش مبلغین حوزوی که توسط مرکز آمارو اطلاعات حوزه علمیه تدوین و ارائه شده است گفت:نمونه بارز استفاده  آمارکاربردی در این گزارش کاملا آشکار است.

حجت الاسلام حسینی کاشانی با اشاره  به رایزنی ها و تعاملات انجام شده در خصوص آماده سازی این گزارش جامع گفت: بعد از رایزنی های صورت گرفته با نهادهای مختلف تبلیغی از جمله؛ دفتر تبلیغات اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، سپاه، سازمان اوقاف و امور خیریه، معاونت تبلیغ حوزه، نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها و .... اطلاعات مورد نیاز گردآوری شده و با اطلاعات مختلف موجود در سامانه مرکز آمار و اطلاعات، تطبیق داده شد و گزارش جامعی تهیه گردید که مورد استفاده معاونت تبلیغ حوزه علمیه قرار گرفت.

در ادامه این نشست، غلامرضا رحمانی، معاون مطالعات آماری مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه به تببین نقش آمار در حوزه علمیه و مباحث علمی آماری و اهمیت آمار در مدیریت و برنامه ریزی مطالبی را ارائه نمود

 

.

وی تاکید کرد: علی رغم فعالیت های مختلف در مورد فرهنگ سازی آماری در حوزه علمیه و حتی در کشور هنوز اهمیت پرداختن به آمار و عدم برخورد سطحی با نتایج آمار نهادینه نشده است که راه بسیار طولانی در پیش داریم .

رحمانی با اشاره به کتاب نقش آمار در حوزه علمیه در حال تدوین در مرکز آمار و اطلاعات حوزه علمیه است گفت : این کتاب یک کار پژوهشی است که با همکاری متخصصین آماری و فرهیختگان حوزوی در علوم مختلف حوزوی از جمله رجال ، درایه و ... تدوین خواهد شد و برای استفاده مدیران حوزه های علمیه آماده می گردد.

وی تاکید کرد: طرح و تدوین این کتاب آماده شده و 20 پژوهش در ضمن آن تعریف شده است و تاکنون جلسات تخصصی با حضور متخصصین آماری و فرهیختگان حوزوی برگزار گردیده است.

17/313 


٠٩:٣٩ - پنج شنبه ١٩ بهمن ١٣٩١    /    شماره : ٣١٢٢١٨    /    تعداد نمایش : ١١٠٩١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 167202
 بازدید امروز : 517
 کل بازدید : 882183
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1