صفحه اصلی > تعاریف و مفاهیم > استاندارد سازی واژگان حوزوی > مفهوم استاندارد سازی 
تقویم

الزامی بودن فرمهای ارزیابی طلاب از مدرسه در طرح رتبه بندی 1400
بنا بر اهمیت اجرای طرح رتبه بندی واحدهای حوزوی، الزامی بودن تکمیل فرمهای ارزیابی مدارس در سامانه پیشخوان اجرایی گردید.
 ١٢:٤٣ - چهارشنبه ٣١ شهريور ١٤٠٠ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

سالنامه آماری تبلیغ و تهذیب
به زودی سالنامه آماری تبلیغ و تهذیب حوزه های علمیه توسط واحد آمار منتشر خواهد شد.
 ١١:٢٦ - پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه سالنامه آماری پژوهش سال 1397
سالنامه آماری پژوهش در فصل تابستان 98 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی تدوین و منتشر گردید.
 ١٣:٤٦ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه سالنامه آماری آموزش سال تحصیلی 97-96
سالنامه آماری آموزش سال تحصیلی 97-96 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی در تابستان 98 تدوین و منتشر گردید.
 ١٢:٤٤ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>

تهیه گزارش آماری مبلغین مستفر و هجرت روستاهای بالای 200 خانوار
گزارش آماری مبلغین مستقر و هجرت روستاهای بالای 200 خانوار در فصل بهار 98 توسط واحد آمار دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی تدوین و منتشر گردید.
 ١١:٤٢ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - تعداد نظرات : ٠ادامه خبر >>
مفهوم استاندارد سازی
 
استاندارد سازی مفاهیم آماری حوزوی بدین معنی است که مفاهیمی که در فعالیتهای حوزوی مورد استفاده قرار می گیرند مثل طلبه، استاد، مبلغ، پژوهش و پژوهشگر و... طوری تعریف شود که بتوان آن را شمارش نمود.
 بنابر این تعاریف مرسوم (تعریف با استفاده از حد و رسم) برای هر یک از این واژه ها ممکن است مورد استفاده آماری قرار نگیرد زیرا ممکن است تعریفی از یک مفهوم به قصد شناسایی توسط نهادی خاص مثل معاونت آموزش یا پژوهش یا ... انجام گیرد ولی همین تعریف در مواجهه آماری قابل شمارش و مقایسه پذیر با دیگر نهادها نباشد. به عبارت دیگر تعاریف آماری "سنجشی" هستند نه "ارزشی مطلق".
استانداردسازی مفاهیم آماری به عنوان یک ابزار برای رسیدن به دید آماری بررسی می شود. این ابزار به مدیر و برنامه ریز این کمک را می کند که با استفاده از آن بتواند مواد مورد نیاز مدیریتی خویش را محاسبه کرده و برنامه جامع مدیریتی خویش را بر آن پایه ریزی کند.
 مرکز آمار و اطلاعات حوزه به عنوان یکی از مهمترین ارکان نظام آماری حوزوی، در راستای اجرای قوانین و پاسخگویی به نیازهای مدیریتی، همواره در تلاش است که به اقدامات اساسی یکسان سازی و استاندارد کردن تعاریف آماری حوزوی بپردازد. این مرکز مسئولیت تهیه تعاریف و تعیین مفاهیم و معیارها و طبقه بندی های آماری را بر عهده دارد که به تبع آن برای انجام آمار گیریهای از تعاریف و مفاهیم، روشها و معیارها و طبقه بندی ها از آن استفاده نماید. 
بخش مهمی از اختلافهای موجود در نتایج طرحها و گزاشهای آماری، ناشی از یکسان نبودن تعاریف و مفاهیم آماری مورد استفاده در دستگاه های تولید کننده آمار است که این موضوع موجب بروز مشکلات متعددی از قبیل عدم قابلیت مقایسه پذیری و جمع پذیری آمارها در سطح حوزه (ملی و بین المللی)، عدم امکان استفاده از سری های زمانی، اتلاف منابع مالی و انسانی و در نهایت کاهش اعتماد عمومی نسبت به آمار منتشره می شود.
 اهمیت این مسئله ایجاب می کند، که تمامی بخش های مختلف حوزه های علمیه تعاریف داخلی مربوط به خود را به کمک متخصصین مرکز آمار و اطلاعات حوزه های علمیه، استاندارد ساخته ، تا اولا فقط یک تعریف در حوزه از مفهومی خاص جهت آمار گیری وجود داشته باشد و دوم این که رویه واحدی و قابل مقایسه ای برای شمارش مصادیق آن مفهوم وجود داشته باشد.
 
اقدامات مرکز آمار حوزه در این راستا :
-مطالعات و جلسات متعدد با کارشناسان و نمایندگان مختلف حوزوی
-تهیه پیش نویسی از تعاریف حوزوی با همکاری مرکز آمار ایران در جلسات متعدد
-معین کردن نمایندگان مربوطه و دعوت از ایشان، برای شرکت در جلسات کارشناسی
در این راستا، مرکز آمار و اطلاعات حوزه بعد از انجام مطالعات و جلسات متعدد با کارشناسان و نمایندگان مختلف حوزوی، و تهیه پیش نویسی از تعاریف حوزوی با همکاری مرکز آمار ایران در جلسات متعدد و مشخص شدن نمایندگان مربوطه، در مرحله سوم یعنی دعوت از نمایندگان و تصویب اولیه واژگان قرار دارد.
 
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3089
 بازدید امروز : 31
 کل بازدید : 984851
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1